Naša crevna mikrobiota
Mikrobiota ili fascinantna priča
o našem digestivnom sistemu
Kako rade naša creva
Više od 500 različitih vrsta bakterija, dobrih i loših, obogaćuju ili iscrpljuju našu crevnu floru koju zovemo mikrobiota. Mikrobiota svakoga od nas je jedinstvena kao što su jedinstveni i naši otisci prstiju.
Mikrobiota je sastavni deo našeg tela. Ipak, do skoro smo o njoj znali vrlo malo, kao i o važnoj ulozi koju mikrobiota ima za naše zdravlje. Brojnije od svih zvezda naše galaksije, milijarde mikrooranizama žive zajedno i grade bogat i složen ekosistem.
Šta može uticati na crevnu mikrobiotu
Svako od nas ima specifičnu mikrobiotu. U našim crevima zajedno žive patogene i korisne bakterije i mnogi faktori mogu uticati na našu mikrobiotu:
- kvalitet crevne mikrobiote koju smo preuzeli od majke tokom porođaja
- hrana koju jedemo
- svakodnevne navike
- stres
- starenje
- putovanja
- antibiotici, hemo ili radioterapija
- zapaljenske bolesti creva
- bolesti jetre i bubrega
Svaka promena naše crevne mikrobiote odražava se na naše zdravlje, na to kako se osećamo i može uzrokovati umor, bolove ili grčeve u stomaku, prekomerno stvaranje gasova, nadutost i promenu rada creva.
Izazovi za zdravu, raznovrsnu i uravnoteženu mikrobiotu:
Zdrava mikrobiota creva sastoji se od 85% korisnih bakterija i vrlo je važna za naše zdravlje:
- Bori se protiv loših bakterija, patogenih supstanci i štiti našu crevnu sluznicu.
- Ima ključnu ulogu u varenju hrane, resorpciji hranjivih materija i vitamina poput vitamina K i B koji imaju važnu ulogu u našem metabolizmu.
- Deluje poput štita, budući da je 80% našeg imunološkog sistema smešteno u crevima.
Mikrobiota se danas smatra organom, koji ima ključnu ulogu u našem metabolizmu i imunološkom sistemu. Kvalitetan probiotski proizvod je jednostavan i siguran način za održavanje ravnoteže naše crevne mikrobiote.
Pratite Vivomixx® na Fejsbuku!